BAHÇE BAKIMINDAKİ 10 PÜF NOKTA

BAHÇE BAKIMINDAKİ 10 PÜF NOKTA

Yazar: admin Kategori: Bizden Haberler Yayın Tarihi: 2019-03-04 Beğeni: 2351 Yorum: 0

BAHÇE BAKIMINDA İŞLERİ KOLAYLAŞTIRMANIN 10 PÜF NOKTASI 

 

 

Evinizin Bahçesinde çalışmak için kaç saat harcıyorsunuz ?


Bahçecilik çok sevilen bir aktivite ama maalesef yoğun yaşam tarzımız nedeniyle açık alanlarımızı güzelleştirmek için hepimizin zamanı yoktur. Peki, bahçemize hak ettiği dikkati tam olarak nasıl verebiliriz?

 

Ülke bahçeciliğini daha akıllı hale getirmek için ACTIVE , AL-KO , CLABER ve IKRA markalarının Türkiye ana distribütörü Zimaş Ziraat Makinaları Ticaret A.Ş. bahçenizin hak ettiği ilgiyi daha fazla görmenize yardımcı olmak için sulama, çim bakımı ve yabani otlarla mücadele konusunda 10 ipucu öneriyor.


SULAMA

 

1. Çiçekli yatakları, tarhları eşit derecede nemli tutun. Haftada sadece 1-2 kez su verin. Bu gibi alanlarda terleme hortumu kullanımı toprağın homojen sulamasında büyük yardım sağlayacaktır.


 


2. Bitkileri ve çiçekleri sabah erken saatlerde ya da akşam saatlerinde toprağın daha soğuk olduğu zaman aralarında sulama yapmanız gerekmektedir. Böylece gün içinde güneşin sıcağında suyun hızlıca buharlaşıp bitkiye sınırlı nüfuzunun önüne geçebilirsiniz.


 


3. Çiçek ve bitkilerinizi küf oluşumundan ve sulamadan kaynaklı zarar oluşmaması için yaprakları veya bitki başlıklarını tazyikli su ile sulamaktan kaçının.


 


4. İş nedeni ile sürekli bahçenizin başında bulunamıyorsanız zaman ayarlı veya uzaktan kontrol olanağı tanıyan bir sulama sistemi tercih etmelisiniz. Su kontrolü ile topraktaki nem miktarını düzenleyebilirler, böylece toprağın ihtiyacına bağlı olarak sulama ihtiyacına uzaktan bile kontrol ederek bahçenizin bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz.

 

ÇİM BAKIMI

 

5. Çimlerinizi sıcak havalardan koruyun 26°C'ye kadar sıcaklıklar büyümeyi teşvik eder, ancak 30°C'nin üstündeki herhangi bir şey büyümeyi engeller. Sıcaklık yükselirse, çimleri çok kısa kesmekten kaçının ve bunun yerine güneşten koruyacak ve toprağın kurumasını önleyen yaklaşık beş santimetre kadar durmasını sağlayın. Çim kesimi sırasında çim boyunun 1/3 den fazla kesim yapılmamalıdır. Aksi halde çimlerde sararmalara sebep verebilir.


 


6. Çimleri sulamak için en uygun zaman sabah 04:00 ile 08:00 arasıdır. Bu saatlerde uykunuzdan feragat etmeden bahçenizi sulamak için Claber marka sulama zamanlama valfi edinmelisiniz. Bu sayede otomatik olarak belirtiğiniz saat aralarında sulamanız yapılacaktır.
7. Çimleri sularken kılavuz olarak metrekare başına 10-15 litre su kullanın ve aşırı sulamanın küf oluşumuna yol açabileceği konusunu lütfen unutmayın.

 

YABANİ OTLAR

8. Yabancı otların büyümesini önlemek ve  yabancı otların gelişebileceği alanı en aza indirmek için bitki yataklarını yoğun şekilde kullanın ve bakımlarını düzenli olarak sağlayın.

 9. Malç kullanımı, yabancı ot tohumlarının filizlenmesini önler.

 

10. Mevcut yabani otlara yayılıyorsa kaynağı çıkarın. Bir yabani ot malası kullanarak köklerinden sökünüz.

 


Yorum Yap