Dil
Arama

Çim Biçme Makinesi Seçiminde Önemli Detaylar

Blog
25.05.2023

Çim Biçme Makinesi Seçiminde Önemli Detaylar

Bahçemizin yaza hazırlanması döneminde doğru ekipmanların, seçimi ile yeşil bakımlı bir bahçeye ulaşmak için nelere dikkat etmeliyiz?

Elektrikli bir çim biçme makinası mı yoksa benzin motorlu bir çim biçme makinası mi almalıyım, gibi sorular her sene bahçe işlerine girişmeden önce aklımızda yer eden sorulardır.

Çim biçme makinesi seçiminde en önemli etken bahçenizin büyüklüğüdür. Bahçe büyüklüğünüze ve yapısına göre ihtiyacınız olan teknik ekipmanın ne olduğuna karar vermeniz gerekmektedir.  Bunu örnekler ile genişletirsek;

Bir Futbol sahası, golf sahası veya uçak pisti çevresi gibi büyük tek parça bloklar için çim biçme traktörü kullanılması hem çim sağlığı hem de kesim süreleri konusunda bizlere avantaj sağlayacaktır.Genel olarak bahçenin metrekaresi, bütün veya parçalı olması, elektrik ulaşım olanaklarına göre elektrikli ya da benzin motorlu çim biçme makinası alım seçimlerimizi etkileyen etkenlerdir.


Yukarıda belirttiğimiz etkenler doğrultusunda 500 metrekareye kadar olan alanlarda eğer elektrik ulaşımı konusunda bir sıkıntımız yoksa elektrikli çim biçme makineleri optimal verimi sağlayacaktır. Sepet genişliği,  bıçak kesme genişliği ve motor gücü seçeneklerini burada gene bahçe genişliğine göre seçiminizi yapmanızda etken olacaktır.

Benzin motorlu çim biçme makineleri elektrikli çim biçme makinelerine göre çok daha verimli ve daha uzun çalışmaları nedeni ile daha büyük alanlı bahçelerde ve elektrik ile besleme yapılamayan bahçelerde önerilmektedir.

Benzin motorlu çim biçme makinaları, elektrikli çim biçme makinalarına kıyasla daha yüksek randımana sahiptir, diğer bir artı özelliği ise kesim yaparken elektrik kablosu sermek ve toplamak gibi işlemler olmaması hem güvenlik hem de zaman tasarrufu yönünden artılar sağlamaktadır. Diğer yandan dört zamanlı yanmalı bir motor bulunduğu için belli dönemlerde motor bakımının yapılması, benzin ve yağ seviyelerini kontrol edilmesi gerekmektedir.Bahçemizde makinaların kesim yapamadığı dar alanları, köşeleri ya da çalılık alanları ihtiyaca göre çim kenar kesme ya da tırpan cihazları ile detay biçme işlemleri de yapılmaktadır. Tabi ki sadece bahçe çim kenarları alınacaksa maliyet açısından elektrikli çim kenar kesme alımı daha uygundur fakat çalışılacak bahçe büyük bir alan ise ve sadece çim değil zararlı otları ve çalılarında kesimi için kullanılacaksa benzin motorlu Tırpan seçimi daha yerinde olacaktır.

1980 senesinden beri Türkiye genelinde 231 bayisi ve 83 yetkili servisi ile BCS, ACTIVE, AL-KO, IKRA, CLABER, gibi sektöründe dünya lideri markaların 43 yıldan beri Türkiye distribütörlüğünü başarı ile sürdüren Zimaş Ziraat Makinaları Tic. San A.Ş. olarak Sayın Genel Müdürümüz Turgut Ekinci önderliğinde çim biçme makinası ihtiyaçlarınız yetkili bayilerimiz ve yaygın servis ağımızla karşılamaktan mutluluk duyacağımızı sizlere hatırlatmak isteriz. Ürünlerimiz ile ilgili bilgileri internet sitemizden, bayilerimizden veya N11, Hepsiburada, gibi E-Ticaret siteleri üzerinden erişebilirsiniz.